Sanallaştırma Çözümleri

sanallaştırma

Sanallaştırma Nedir ?

Sanallaştırma, bir sunucuya ait fiziksel kaynakların, sanallaştırma platformları sayesinde birden çok işletim sisteminin kullanımına açmak ve fiziksel kaynakları birbirinden izole şekilde kullanmalarını sağlamaktır. Donanım, Lisans ve diğer Datacenter maliyetlerinden ciddi tasarruflar sağlayabildiğimiz sanallaştırma teknolojileri günümüzün en çok kullanılan teknolojisi haline gelmiştir. Kurumlar artık tüm BT altyapısını sanallaştırarak hem yönetim kolaylığı sağlamakta, hem daha rahat ölçeklendirebilmekte ve maliyetlerini azaltmaktadır.

Sanallaştırma Hakkında

Sanallaştırma teknolojisi size ne kazandırır ?

Fiziksel kaynaklardan ( RAM, CPU, Power, Network) maksimum oranda faydalanabilirsiniz. Fiziksel sunucuların getirmiş olduğu iş yükünden kurtulabilirsiniz. Donanım, Lisans ve Datacenter ( Elektrik, Soğutma sistemleri, Sunucu barındırma ) maliyetlerinden ciddi oranda tasarruf sağlayabilirsiniz. Kolay ölçeklendirilebilir olması sebebiyle sisteminizi en basit şekilde yönetebilirsiniz. Daha rahat yedek alabilir ve olası bir felaket senaryosunda sisteminizi rahatlıkla tekrar ayağa kaldırabilirsiniz. Kritik sistemler için iş sürekliliği sağlayabilirsiniz.

Sunucu Sanallaştırma

Basit olarak, bir fiziksel sunucu üzerinde bir işletim sisteminin çalıştığı bir mimari yerine, sanallaştırma platformları ile bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla sanal sunucunun çalıştırıldığı teknolojidir. Amaç, kaynakları en etkili bir biçimde kullanarak birden fazla sunucuyu rahatlıkla tek merkezden yönetmek ve iş sürekliliğini sağlamaktır. Günümüzde en çok kullanılan sanallaştırma mimarisi olan Sunucu Sanallaştırma, kurumlara maliyet, yönetim, iş sürekliliği, yedekleme konularında çok ciddi avantajlar sağlamıştır.

Masaüstü Sanallaştırma

Son günlerde Masaüstü Sanallaştırma yavaş yavaş kurumların tercih ettiği sanallaştırma çözümler arasına girmeye başlamıştır. Kurumlar, yönetimi en zor olan kullanıcı bilgisayarlarını Masaüstü Sanallaştırma ile merkezi bir yapıda toplayarak en etkili ve kolay bir şekilde yönetebilmekte, özellikle donanım ve lisans maliyetlerinde çok ciddi karlar sağlamaktadır. Özellikle kullanıcı sayısı çok fazla olan işletmelerde Masaüstü sanallaştırma cazip hale gelmiştir. Merkezi yönetim sayesinde aynı anda yüzlerce kullanıcı bilgisayarının işletim sistemi, üzerinde çalışan uygulamalar, güvenlik politikaları değiştirilebilmektedir.

Uygulama Sanallaştırma

Kullanıcı sayısının günden güne arttığı ortamlarda kullanıcı bilgisayarlarında bulunan uygulamalarını yönetmek zorlaşmaktadır. Uygulama Sanallaştırma ile uygulama dağıtımlarını tek merkezden yüzlerce kullanıcıya, kullanıcılar herhangi bir kesinti hissetmeksizin dağıtılabilir. Böylece hem işgücünden hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.